Mają swój nieodparty urok i dodają charakteru każdej łazience. Umywalki kamienne to propozycja perfekcyjnie wpisująca się w obecnie najpopularniejsze trendy w aranżacjach wnętrz – nie dziwi więc fakt, że cieszą się dużą popularnością i wielu Klientów decyduje się na ich zakup. Warto jednak pamiętać, że ze względu na naturalny surowiec użyty do ich produkcji należy o nie odpowiednio zadbać, ponieważ tylko dzięki odpowiedniej pielęgnacji przez wiele lat użytkowania zachowają swoje walory wizualne.
Jak czyścić umywalkę z kamienia naturalnego?
Przede wszystkim należy robić to delikatnie i regularnie, co pozwoli zapobiec powstawaniu trudnych do usunięcia zabrudzeń oraz wnikaniu w głąb struktury osadów z chloru, wapnia czy też detergentów. Metody oraz środki standardowo stosowane do ceramiki nie znajdą zastosowania w przypadku umywalek z kamienia naturalnego – za to mogą spowodować trwałe uszkodzenie powierzchni, m.in. odbarwienie oraz zmatowienie. Twarde szczotki, metalowe czyściki, preparaty na bazie alkoholu, amoniaku lub o kwasowym odczynie należy zastąpić miękką gąbką lub ściereczką i delikatnym roztworem na bazie mydła. Nie poleca się również stosowania płynu do naczyń, powoduje on bowiem zapychanie się porów znajdujących się w strukturze kamienia. W przypadku zabrudzeń, które nie dają się usunąć konwencjonalną metodą, należy zastosować profesjonalną chemię przeznaczoną do pielęgnacji kamienia.
Konserwacja kamiennej umywalki
Granitowa, marmurowa, z onyksu lub trawertynu – umywalka z naturalnego surowca będzie się pięknie prezentowała przez długie lata, jeżeli będziemy o nią odpowiednio dbać. Regularne czyszczenie to jednak nie wszystko. Dobrym pomysłem jest również zastosowanie impregnatu do kamienia naturalnego. Aplikacja takiej substancji nie tylko doda połysku, ale też pozwoli na stworzenie ochronnej powłoki. Przed użyciem warto jednak sprawdzić na niewidocznym fragmencie jak bardzo wpłynie na odcień umywalki, ponieważ preparaty konserwujące z reguły powodują pogłębienie koloru, co nie każdemu może odpowiadać.